Piękna grecka wyspa – Kreta

Idealnym miejscem na wspaniałe wakacje jest największa grecka wyspa, czyli Kreta. Popularna ze względu na miasto posiadające długowieczne tradycje, mianowicie chodzi o Heraklion. Słynna także z fantastycznych plaż, które możemy znaleźć w zasadzie dookoła tej śródziemnomorskiej wyspy. Krajobraz Krety należy bardziej do skalistych, jednak jak już wcześniej wspomniano, plaże otaczają wyspę z każdej strony, co jest świetną atrakcją. Ciekawą możliwością jest wyprawa katamaranem do tureckich nadmorskich miejscowości, a więc można zwiedzić dwa państwa za jednym zamachem, to szczególnie atrakcyjne, gdy wyprawiamy się na turystyczny wojaż akurat w tę część świata. Bajeczne plaże Krety z pewnością mogą rywalizować z innymi słynnymi plażami, które są już dość sławne i polecane przez opinię publiczną. Ponadto, zaletą tej śródziemnomorskiej wyspy jest to, że zwiedzając ją, mamy styczność z piękną i niepowtarzalną, niesamowitą antyczną kulturą, która jest bardzo, ale to bardzo stara i ponadczasowa.

piękno greckich miast

Każdy, kto choć raz odwiedził przepiękną Grecję, doskonale wie, z czego słyną jej osobliwe miasta. Najważniejszą i najpiękniejszą atrakcją, jaką można zobaczyć w Grecji, są niesamowicie zachowane zabytki kultury antycznej. Nawet fani nowojorskich biurowców zgodnie stwierdzają, że budowle, które pozostały na naszej ziemi tyle lat, w końcu już około trzech tysięcy, są niesamowitymi monumentami i cudownym świadectwem istnienia osób myślących, czyli ludzi, którzy zbudowali te jakże nieprawdopodobne konstrukcje. W każdym greckim mieście, gdzie kotłuje się życie ludzkie, można spotkać także zabytki zamierzchłej cywilizacji. Dodaje to Grecji niewątpliwego uroku i czyni jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na świecie. Nic więc dziwnego, że ten nieduży śródziemnomorski kraj żyje z turystyki. Fantastycznie zachowane zabytki nie pozostawiają złudzeń – antyczna kultura jest, była i będzie czymś zupełnie niesamowitym. Efekt, jaki współtworzą te prastare budowle i ciepły klimat, jest nie do podrobienia.
cuda w pireusie
Trzecim, jeżeli chodzi o liczbę ludności, miastem niedużego śródziemnomorskiego państwa greckiego jest Pireus. Jest to miasto portowe, które wchodzi w skład tak zwanych wielkich Aten, co więcej z wspomnianym miastem łączy je metro. Pireus to największe centrum przemysłowe w Grecji, jest ich tam jednak przecież niewiele, gdyż kraj utrzymuje się z turystyki. To miasto jest trzecie co do wielkości, jeżeli chodzi o liczbę mieszkańców, która wynosi około dwustu tysięcy ludzi. Co warto zaznaczyć, w Pireusie bardzo rozwinięty jest sport. Klub piłkarski z Pireusu, Olimpiakos, regularnie uczestniczy w największych rozgrywkach piłkarskich w Europie, czyli w piłkarskiej Lidze Mistrzów. Swojego czasu w tymże klubie występował wybitny reprezentant polski Michał Żewłakow. To piękne, jak Polacy wpisują się w historię greckiego sportu i kultury. Jeżeli chodzi o turystykę, to Pireus nie może narzekać, co prawda nie ma tak wielu monumentalnych zabytków, jednak woda w morzu sprawia, że i w tym mieście nie trudno spotkać wszędobylskich turystów.

Urok greckich Salonik

Saloniki są miastem położonym w obecnej Grecji. Jest to drugie, jeżeli chodzi o zajmowany obszar i liczbę ludności, miasto w tym kraju. W rankingu wyprzedzają je tylko Ateny, które są stolicą i największym miastem tego śródziemnomorskiego państwa. Jeżeli myślimy o wycieczce do Grecji, należy na poważnie rozważyć opcję wykupu biletów, które zaprowadzą nas bezpośrednio do Salonik. Piękne, malownicze krajobrazy oraz bardzo przyjemny klimat jeszcze nikomu nie zaszkodziły, a ponadto Saloniki oferują nam monumentalne pozostałości z dawnych epok. Wczasy w kraju filozofów są wybitnie interesujące dla zapalonych hellenofilów. Taki osobnik z pewnością odwiedzi właśnie Saloniki w poszukiwaniu cudownych, pozostałych po starożytnych, zabytkach kultury antycznej. Jest to jedna z największych atrakcji Salonik, jak i w ogóle Grecji. Ciepłe morze można znaleźć w wielu innych rejonach, jednak budowle wzniesione tysiące lat temu przez starożytnych Greków ujrzymy tylko tu, bowiem nigdzie indziej nie zachowały się ich konstrukcje.

Greckie wyspiarskie wczasy

Jeżeli chcemy spędzić wakacje w ciepłym klimacie, a do tego mamy bardzo zasobny portfel, to idealnym miejscem będą greckie wyspy. Śródziemnomorska Kreta, czyli największa wyspa grecka jest świetnym wyborem, ponieważ łączy w sobie zalety ciepłego klimatu z pożądanymi wczasami na wyspie. Kreta ma w zanadrzu jeszcze inne atuty, zresztą jak większość greckich oaz turystycznych. Największą atrakcją tej wyspy jest miasto, które się na niej znajduje, mowa o Iraklion. Miasteczko słynie z pozostałości kultury antycznej oraz z przyjaznego nastawienia zamieszkujących je Greków do turystów. Trudno dziwić się takiemu nastawieniu tamtejszych Greków, przecież utrzymują się z turystyki, toteż muszą być wyrozumiali dla odwiedzających ich ludzi. Trzeba zaznaczyć, że Iraklion jak i Kretę odwiedzają ludzie z całego świata, w efekcie obok kultury antycznej możemy spotkać całą mieszankę rozmaitych kultur, a wszystko to na jednej wyspie. Grecja jest niesamowitą i niepowtarzalną krainą, głównie ze względu na swoją historię.

Epickie greckie wczasy

Wielu turystów, którzy zwiedzili już ładny kawałek świata, zgodnie potwierdza, że jednym z piękniejszych miejsc na starym kontynencie jest Grecja. Uważa się, że to absolutny priorytet na mapie europejskiego globtrotera. Kto nie odwiedzi greckich wysp oraz Aten, nie może wręcz nazwać się wszędobylskim turystą. Co więcej, wczasy w Grecji posiadają dodatkowe atuty, niewiele jest takich miejsc na świecie, gdzie można jeszcze spotkać zabytki, które przetrwały tysiące lat. Pewnie dlatego Grecja stanowi istotny punkt na mapie większości turystów, chcących ujrzeć dorobek kultury, która odeszła tysiące lat temu, a jednak jest wciąż trwała i nadal piękna. Inną zaletą wypadu do Grecji są naprawdę dogodne warunki wypoczynku. Świetny śródziemnomorski klimat, który znakomicie wpływa na zdrowie oraz ciepłe i malownicze plaże, to prawdziwy raj, zwłaszcza dla Europejczyków, którzy w swoich krajach dostępu do morza nie posiadają, bądź morze nie nadaje się do wypoczynku. Wypad do Grecji to obowiązek dla prawdziwych turystów.

Drogie greckie wczasy

Wczasy w Grecji to jedne z najwspanialszych, na jakie można się wybrać, jest tylko jeden haczyk, który znacznie nam to utrudnia. Wiele osób nie zdaje sobie bowiem sprawy z tego, jak drogie są wczasy w Grecji. Malownicze, pagórkowate rejony i ciepłe plaże można spotkać w innych miejscach za znacznie niższą cenę. Jednak Grecja posiada asa w rękawie, który skutecznie mnoży cyferki na wszelkich rachunkach. Grecy doskonale wiedzą, że odwiedzający ich turyści nie przyjeżdżają do Grecji tylko po to, aby wypocząć nad Morzem Śródziemnym. Dużo bardziej intratne dla większości turystów są epickie pozostałości po starożytnych Grekach. Monumentalne budowle, które przetrwały do naszych czasów, są istotną kartą przetargową w rękach Greków. Dlatego greckie plaże są dużo droższe od tych, które znajdziemy w innych rejonach Morza Śródziemnego. Więc, jeżeli nie interesują nas piękne greckie zabytki, to powinniśmy zrezygnować z drogich wczasów w Grecji, ponieważ będzie to tylko zbędny wydatek, gdyż plaże niewiele się różnią.

Piękność greckich zabytków

Wybierając Grecje w biurze podróży jasne jest, że decydujemy się na zwiedzanie zabytków, które pozostały tam od starożytności do dzisiejszych czasów. Najbardziej obleganym zabytkiem, pozostałością po zamierzchłych czasach, jest grecki Partenon, zbudowany na życzenie Peryklesa między 447-432 rokiem przed naszą erą, czyli ponad dwa tysiące lat temu. To niesamowite, że każdy, kto odwiedził współczesną Grecje przywozi ze sobą zdjęcia, na których za plecami rozpościera się przepiękny gmach Partenonu. Niewątpliwie, jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli, które pozostały z czasów starożytnych do dzisiaj. Innym, szczególnym miejscem, jakie trzeba zwiedzić, będąc w Grecji, jest miasto Iraklion. Jest to portowe miasteczko, położone na największej greckiej wyspie, czyli Krecie. Znajdziemy tam wiele pozostałości z dawnych okresów, a także niepowtarzalny klimat tej greckiej wyspy. Piękno greckich zabytków przyciąga turystów z całego globu, każdy z nich pragnie bowiem uwiecznić na fotografii te niesamowite budowle, które przetrwały tyle lat.

urok greckich wysepek

Niewątpliwych atrakcji podczas wczasów spędzanych w Grecji z pewnością nie zabraknie, zwłaszcza, jeżeli ktoś lubuje się w zwiedzaniu starych pozostałości z minionych epok. Ponadto, miłośnicy wysp znajdą tutaj raj na ziemi. Prawie dwadzieścia procent powierzchni lądowej, jaką zajmuje Grecja, to wyspy. Największa z nich to Kreta i to właśnie ta wyspa jest najbardziej oblegana przez turystów. Ponadto, jest to jedna z większych wysp na Morzu Śródziemnym. Inną, ważną wyspą jest grecka Eubea, która posiada bogatą starożytną historię, o której można czytać w wielu renomowanych encyklopediach czy też podręcznikach, a także, co zupełnie zrozumiałe, w broszurach turystycznych. Trzecia najważniejsza grecka wyspa to Lesbos, również tutaj istnieją pozostałości po starożytnych Grekach, jak i nowoczesne ośrodki rekreacyjne. Ostatnią z czwórki istotnych wysp greckich jest bardzo popularna Rodos. Większość turystów, jaka odwiedza Grecję, decyduje się na rejs zabierający ich do poszczególnych wysp. Jest to niezapomniana przygoda.

piękno wyspy lesbos

Piękno Morza Egejskiego to przede wszystkim wyspy. Mówiąc o wyspach, nie sposób pominąć tej najbardziej majestatycznej, bowiem jednej z większych na Morzu Egejskim, mianowicie Lesbos. Wyspa ta należy do państwa greckiego. Ciekawostką jest fakt, że leży w zasadzie w Azji, ponieważ jej ułożenie plasuje się idealnie na azjatyckim szelfie kontynentalnym. Stolicą wyspy, czyli w zasadzie największym jej miastem, jest Mitylena. Miasto to jest nierozerwalnie związane tak zwaną liryką eolską. Wybitna przedstawicielka tego nurtu literackiego, Safona, zamieszkiwać miała to miasto w VII wieku przed naszą erą. Była to najsławniejsza poetka starożytnej Grecji. Bardzo ciekawe jest to, że w mieście tej starożytnej, greckiej poetki, znajduje się dziś kampus Uniwersytetu Egejskiego. Można powiedzieć, że jest to idealne miejsce do krzewienia humanistycznych nauk. Z pewnością duch Safony czuwa nad tym przepięknym miejscem, które znajduje się na jednej z największych wysp Morza Egejskiego. Wyprawa na Lesbos to piękne przeżycie.

grecja czyli sport

Nierzadko niewielkie państwo, jakim jest Grecja, utożsamiamy tylko i wyłącznie z turystyką. Zupełnie zapomina się o wielkich dokonaniach greckich sportowców oraz o wkładzie tego kraju w rozwój sportu na świecie. Jednak Grecy sami w sobie cenią właśnie ten aspekt i bardzo sobie chwalą wszelkie inicjatywy związane z rozwojem sportu. Warto tutaj wspomnieć o tym, iż Grecy byli gospodarzami letnich Igrzysk Olimpijskich w 2004 roku, miastem organizującym tę najważniejszą w światowym sporcie imprezę były oczywiście Ateny. W tym samym roku, Grecy wygrali inną, niesamowicie ważną imprezę sportową, mianowicie Euro 2004, czyli mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Zupełną niespodzianką był fakt, że Grecy dotarli aż do finału, w którym pokonali faworyzowanych gospodarzy turnieju, czyli Portugalię. Rozwój sportu w Grecji jest równie ważnym czynnikiem, charakteryzującym to państwo, co wspomniana na wstępie turystyka. Jednak dla osób, które nie interesują się zanadto sportem, Grecja pozostanie krainą turystów.

niedoceniane greckie patras

Mówiąc i myśląc o wczasach w Grecji, najczęściej wymienia się takie miejscowości, jak Ateny czy Iraklion, który położony jest na Krecie. Bardzo rzadko wspomina się o największym mieście półwyspu Peloponez, mowa o Patras. To majestatyczne miasto, jest trzecim co do wielkości miastem w Grecji, jest zarazem drugim największym miastem portowym, zaraz po Pireusie. Do zalet Patras należą bardzo malownicze okolice i plaże, a także połączenia promowe z Włochami. Decydując się na wypoczynek w tej greckiej miejscowości z łatwością możemy zwiedzić Bari, Treist, a nawet sławną Wenecję. Oczywiście takie wczasy będą bardzo kosztownym przedsięwzięciem, aczkolwiek z pewnością wartym wydanych na nie funduszy. Piękna przygoda, która pozostanie w naszej pamięci już na zawsze, jest bowiem czymś bezcennym, a to właśnie oferują wczasy w Patras, jednym z bardziej niedocenianych miejsc w ówczesnej Grecji. W mieście znajduje się także Uniwersytet, na który uczęszcza średnio ponad dwadzieścia tysięcy, nie tylko greckich, studentów.

Grecki kryzys finansowy

Kryzys finansowy, jaki miota Grecją, jak i całą Unia Europejską, miał bardzo proste przyczyny. Od lat Grecja, jako państwo, kojarzy się z turystyką i też sami Grecy postrzegają swoje państwo, jako oazę turystyczną. System gospodarczy Grecji bardzo mocno opierał się bowiem na turystyce i tak pozostało do dziś. Jednak, jak się okazało po kilkudziesięciu latach, system ten okazał się niewydolny, co spowodowało kryzys, jaki aktualnie obserwujemy. Aby zaradzić powstałemu kryzysowi, Grecy aktualnie zmuszeni są do wydłużenia wieku emerytalnego oraz ponadto, do płacenia wyższych niż dotychczas podatków, co spotkało się z ogromną dezaprobatą ludności. Jak twierdzą eksperci, kryzys, jaki ogarnął Grecję, odbije się czkawką całej wspólnocie europejskiej. Ponadto, podkreśla się, że Grecja to nie jedyne państwo, które ma tego typu problemy gospodarcze, spowodowane bazowaniem na turystyce. Kryzys uwydatnił się, gdy turyści zaczęli wybierać tańsze miejsca o równie malowniczym krajobrazie i warunkach atmosferycznych. Wówczas Grecy stracili wielu turystów na rzecz Turcji czy też Egiptu.

Grecja kraj turystyczny

Od wielu dziesięcioleci Grecja kojarzy się tylko i wyłącznie z wypoczynkiem nad Morzem Egejskim. Nic więc dziwnego, że sami Grecy przywykli do takiej etykiety. W pięknej Grecji można odwiedzić wiele malowniczych rejonów oraz zwiedzić piękne miejscowości ze starożytnymi zabytkami. Zwłaszcza wspomniane powyżej zabytki sprawiają, że pobyt w Grecji jest pierwszym wyborem większości ludzi, którzy decydują się na zagraniczne wojaże. Zwłaszcza, jeżeli chodzi o pierwszą tego typu wycieczkę, wówczas atrakcyjność Grecji jest dużo większa niż innych krajów o podobnym klimacie. Główną atrakcją poza zabytkami, jest oczywiście ciepłe, błękitne morze, którego próżno szukać w zachodniej Europie. Cenowo Grecja jest jedną z droższych wycieczek, a wszystko dlatego, że gospodarka tego kraju opiera się właśnie na turystach. Im mniej turystów, tym droższe wakacje, to może potwierdzić każdy, kto choć raz odwiedził te piękne helleńskie krainy. Mimo ceny, warto wybrać się w podróż do Grecji, ponieważ będzie to niezapomniane przeżycie.

Ateny stolica grecji

Największym miastem, a zarazem stolicą współczesnej Grecji, są Ateny. Jak na miasto, które swoje korzenie posiada w głębokiej starożytności, w Atenach zobaczymy mnóstwo zabytków z tej minionej epoki. Antyczne wazy i budowle to jedna z największych atrakcji tego, słynącego z turystyki, greckiego miasta. W Atenach mieszka około miliona Greków, co stanowi, że jest to najludniejsze miasto w całej Grecji. Dzienna populacja Aten to jednak dużo więcej osób, ponieważ należy dodać setki tysięcy turystów, którzy odwiedzają to starożytne miasto. Mimo starożytnych korzeni, Atenom nie brak nowoczesności. Decydując się na wczasy w Atenach, możemy zamieszkać w luksusowych pięciogwiazdkowych hotelach i korzystać ze spa oraz innych atrakcji całkiem nowoczesnego świata. Nie każdy musi być przecież fanem antycznych zabytków, jednak mało jest osób, którym ciepły i przyjemny klimat tego miasta by nie odpowiadał. Ponadto, warto wspomnieć, że Ateny były organizatorem igrzysk olimpijskich nie tak dawno temu, bowiem w roku 2004.

Post Author: euro

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *