Egipt last minute

Egipt dla ciekawych. Wakacje w Egipcie

Są turyści, którzy nie lubią wędrować utartymi szlakami. Dla nich Egipt to nie tylko Kair i modne kurorty, na terenie których znane biura podróży tak chętnie organizują wczasy, ale i mniej znane zakątki tego kraju, o których nawet dobre przewodniki wspominają dość rzadko. Gdzie szukać takich atrakcji? Jednym z tych skrawków Egiptu, które mogą się okazać ciekawym kierunkiem wycieczki dla miłośników nietypowych atrakcji, jest wyspa File. Jakie atrakcje czekają na jej terenie? Dlaczego turyści, którzy chcą spędzić nietypowe wczasy w Egipcie tak chętnie poświęcają jej swój czas?

Wyspa File to miejsce wyjątkowe, które może się pochwalić licznymi atrakcjami. Większość zabytków, z którymi można się spotkać podczas wycieczki po tej wyspie, to cenne pamiątki z okresu panowania Ptolemeuszy oraz z okresu rzymskiego. Świątynia Izydy. Które z tych obiektów zasługują na szczególne wyróżnienie?

Najważniejszą ze wszystkich budowli znajdujących się na tej wyspie jest Świątynia Izydy. To cenna budowla, która przypomina o jednej z najważniejszych bogiń starożytnego Egiptu. Do dziś na ścianach świątyni można podziwiać przedstawienia władców ptolemejskich oraz rzymskich cesarzy, a wizerunki te robią ogromne wrażenie na zwiedzających. Inną atrakcją, z którą można się spotkać w czasie wycieczki po tej wyspie, jest Świątynia Hathor. Pochodzi ona z czasów ptolemejskich i jest kolejną atrakcją, która może oczarować każdego miłośnika historii odwiedzającego Egipt. Co można tu zobaczyć? Ważną atrakcją są tu wesołe reliefy, przedstawiające m. in. sceny picia oraz zabaw przy muzyce. Przypominają one o roli, jaką wśród starożytnych bóstw odgrywała Hathor. Była ona symbolem płodności, zatem bardzo często uroczystości ku jej czci łączyły się z radosnymi ceremoniami ślubnymi.

Wczasy w tak wspaniałym kraju, jakim jest Egipt, wcale nie muszą oznaczać wędrówki po utartych szlakach. Kto zechce poznać nieco mniej znane oblicze tego kraju, ten znajdzie tu dla siebie wiele możliwości. Wyspa File i jej atrakcje z pewnością będą w stanie zachwycić niejednego miłośnika podróży, a pobyt na tej wyspie dla każdego turysty stanie się wspaniałym i pouczającym doświadczeniem.

Wakacje w Egipcie – co zobaczyć?

Pomiędzy Asuanem a Wielką Tamą nie brak wspaniałych atrakcji, które tak chętnie odwiedzają turyści. Szczególnie interesująca jest sama Wielka Tama. Znajdująca się tu elektrownia jest źródłem prądu dla znacznej części kraju. Odwiedzając to miejsce warto pamiętać o zabraniu ze sobą paszportu oraz obowiązującym tu zakazie fotografowania.
Tamy są tu właściwie dwie. Jedna to Stara Tama Asuańska, która powstała z inicjatywy Brytyjczyków na przełomie XIX i XX wieku. Można przejść się jej szczytem, zaś widoki są rewelacyjne. Z tej tamy można podziwiać m. in. pierwszą katakraktę Nilu, doskonale widoczną z tego miejsca.

Najważniejsza jest jednak Wielka Tama Asuańska. Zbudowano ją w chwili, gdy zapotrzebowanie na energię zwiększyło się wraz z rozwojem państwa egipskiego i wzrostem liczby jego mieszkańców. Jej budowę ukończono w 1971 roku, zaś na jej budowę wybrano miejsce znajdujące się 6 kilometrów powyżej starej tamy.

Dzięki Wielkiej Tamie powstała kolejna egipska atrakcja. To olbrzymi sztuczny zbiornik o długości 500 km. Ciągnie się on aż do drugiej katarakty w Sudanie. Nadano mu również odpowiednią nazwę – Jezioro Nasera. Gdyby tama została przerwana, zalana zostałaby cała dolina Nilu. Wielka Tama ma też negatywny wpływ na środowisko, z ekonomicznego punktu widzenia przynosi jednak ogromne korzyści. Dzięki niej można zmagazynować nadmiar wody z Nilu na wiele lat, dzięki czemu w okresach suszy można bez problemów uzupełniać wszelkie jej niedobory. Sama tama jest też jedną z ważniejszych atrakcji dla turystów, którzy odwiedzając Egipt decydują się na podróż doliną Nilu.

W pobliżu Wielkiej Tamy znajduje się również inna atrakcja. To Niedokończony Obelisk, przy którym prace rozpoczęto w okresie Nowego Państwa. Prace nie zostały ukończone z powodu odkrycia skazy w kamieniu. Gdyby obelisk doczekał się dokończenia, byłby największym monolitem w dziejach świata. W pobliżu można zobaczyć również Grobowce Dostojników oraz świątynię Kalabsza. Pierwotnie stała ona na terenie, który został zalany wodami Jeziora Nasera, jednak ze względu na jej zabytkowy charakter przeniesiono ją na nowe miejsce.

Post Author: euro

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *